Góry ZłoteGóry Złote to położone we wschodniej części Kotliny Kłodzkiej pasmo górskie, przez które wędrować można bez obawy o tłumy turystów nawet latem czy w długi majowy weekend. Góry złote mimo, że są bardzo przyjemnym miejscem nie mają żadnej wielkiej atrakcji, która przyciągała by tłumy.

Góry Stołowe mają Szczeliniec i Błędne Skały, Góry Sowie mają Wielką Sowę z wieżą widokową oraz podziemne sztolnie z czasów II wojny światowej. Ich dodatkowym atutem jest bliskość Wrocławia. W samej Kolinie Kłodzkiej magnesem na turystów jest Śnieżnik – jeden z najwyższych szczytów Sudetów i znajdujące się poniżej niego schronisko.

Co zatem ciekawego jest w Górach Złotych? Jedną z największych atrakcji jest Kopalnia Złota w Złotym Stoku u podnóża gór. Kopalnia to dobrze przygotowany na turystów obiekt, w którym oprócz długiej podziemnej trasy czekają takie dodatki jak rejs łodzią po podziemnej rzece, zjeżdżalnia czy bicie pamiątkowych monet.

Kopalnia Złota Złoty Stok

Kopalnia Złota w Złotym Stoku.

Złoty Stok to również dobre miejsce na rozpoczęcie pieszej wędrówki w Góry Złote. To właśnie tu rozpoczyna się Szlak widokowy szczytami pogranicza. Pierwszą z gór na szlaku jest Jawornik Wielki, na którym znajduje się niewielka wieża widokowa. Rozpościera się z niej szeroka panorama Dolnego Śląska i Opolszczyzny. Dojście ze Złotego Stoku zajmuje ponad 2 godziny, ale osoby chcące dojść na Jawornik Wielki bez większego wysiłku mogą zatrzymać się przy drodze ze Złotego Stoku do Lądka Zdroju – na wysokości szczytu znajduje się niewielki leśny parking z wiatą. Dojście z parkingu do wieży zajmuje ok. 30 minut.

Góry Złote - widok z Borówkowej

Ze szczytu Jawornika widać wieżę widokową na Borówkowej – zbudowana przez Czechów przy samej granicy jest jedną z największych atrakcji całego pasma. Wieża ta widoczna jest z daleka między innymi z Otmuchowa, Nysy i okolic Ząbkowic. Przy dobrej pogodzie można ją dostrzec jadąc drogą nr 8 z Wrocławia w kierunku Kłodzka (między Ząbkowicami i Bardem).

Góry Złote - wąwóz skalny na Górze Trojak

Przejście Szlakiem widokowym szczytami pogranicza z Jawornika na Borówkową zajmuje 1h45min. Alternatywne, najłatwiejsze dojście do wieży widokowej na Borówkowej rozpoczyna się na Przełęczy Lądeckiej, gdzie znajduje się parking. Dojście z przełęczy prowadzi lasem lekko pod górę (3km), jednak po drodze jest klika polanek, z których dobrze widać okoliczne góry. Sama, zbudowana przez Czechów w 2007 roku wieża ma wysokość ok. 25 metrów i pozwala dostrzec niemal całe Sudety od Pradziada na Wschodzie po Śnieżkę na zachodzie. Najlepiej widoczne są jednak okoliczne szczyty – Śnieżnik i Czarna Góra. W sezonie letnim przy wieży można napić się dobrego czeskiego piwa.

Idąc dalej na południe przez Góry Złote od Przełęczy Lądeckiej dojść można do Góry Trojak nad Lądkiem. Znajduje się tam kilka ciekawych grup skałek, na których czasem można spotkać wspinaczy. Na jednej z nich przygotowano dla turystów platformę widokową. Niedaleko za szczytem znajdują się ruiny zamku Karpień. Nie za wiele z nich do dzisiejszych czasów przetrwało, ale jest to częsty cel turystów przebywających w Lądku Zdroju.

Zdrój Wojciech w Lądku Zdroju

Lądek Zdrój mógłby być perłą Gór Złotych jednak jest uzdrowiskiem nieco zaniedbanym. Poza najbliższymi okolicami Zdroju „Wojciech” jest miasto jest dość zaniedbane i świeci pustkami.

Tagi: , , , , , , ,