Zamki krzyżackieZamki krzyżackie to jedne z największych średniowiecznych budowli obronnych w naszym kraju. Zamek krzyżacki w Malborku to po Wawelu drugi największy zamek w Polsce. Wszystkie twierdze krzyżaków zlokalizowane są na północy Polski na stosunkowo niewielkim obszarze Pomorza, Kujaw i Mazur.

Zamek krzyżacki w Malborku

W Malborku – stolicy państwa krzyżackiego (1309–1457) zbudowano największy ze wszystkich zamków. Ogromna twierdza godna wielkiego mistrza zakonu powstała od XIII do połowy XV wieku. Zbudowany, jak większość zakonnych zamków na terenie Polski, z cegły zamek odwiedza rokrocznie ogromna ilość turystów. Z uwagi na wysoką wartość historyczną zamek w Malborku został 1997 roku wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Zamek w Malborku

Zamek w Malborku. Źródło: Thomas Stegh (Wikipedia)

Zamek w Golubiu – Dobrzyniu

Jednym z ciekawszych zamków krzyżackich. Zbudowany, podobnie jak Malbork jako warowna twierdza przebudowany został na początki XVII wieku na renesansową rezydencję. To właśnie tam modernizacja przeprowadzona przez Annę Wazównę – siostrę króla Zygmunta III Wazy – nadała mu charakterystycznego wyglądu.

Zamek w Gniewie

Zamek krzyżaki w Gniewie zbudowany został w XIII wieku na wysokim brzegu Wisły. Co prawda rzeka nieco oddaliła się przez wieku od murów zamku to jednak z twierdzy rozpościera się wspaniała panorama na zachodni – niski brzeg. Takie położenie twierdzy pozwalało na obserwację wielkiego obszaru.

Zamek w Toruniu

Jeden z najwcześniejszych na naszych ziemiach i najbardziej na południe wysunięty zamek krzyżacki mieści się w Toruniu. Zamek tylko w części zachował się do naszych czasów i ma charakter trwałej ruiny. Najlepiej zachowaną częścią średniowiecznej twierdzy jest okazałe gdanisko – czyli zamkowa toaleta, która w przypadku krzyżackich budowli przybierała pokaźne rozmiary.

Inne zamki krzyżackie w Polsce

Na terenie północnej Polski znajdują się liczne zamki krzyżackie bądź ich ruiny jak choćby w Reszlu, Kwidzynie, Brodnicy czy Świeciu. Cechą charakterystyczną jest budulec, z którego zostały wzniesione – cegła. Wiele z nich ma zachowane gdanisko – połączenie sanitariatu i wysuniętej wieży obronnej.

Zamek Świecie

Zamek krzyżacki w Świeciu

Inne zamki krzyżackie poza Polską

Zamki krzyżaków spotkać można także na północ od naszych granic: w Obwodzie Kaliningradzkim, na terenach Listwy i Łotwy. Także na południu – w Siedmiogrodzie znajdują się krzyżackie twierdze. Jeden z najbardziej malowniczo położonych zamków krzyżackich znajduje się na terenie Syrii. Krak des Chevaliers zbudowany został na początku XII wieku.

Tagi: , , , , , , ,