Śnieżka – najwyższy szczyt KarkonoszyŚnieżka to najwyższa góra Karkonoszy i całych Sudetów. Śnieżka wznosi się na wysokość 1602 m n.p.m. i jest dobrze widoczna z okolic Kotliny Jeleniogórskiej a w czasie dobrej pogody z dużej części Dolnego Śląska. Śnieżka jest celem ogromnej liczy turystów zarówno z Polski jak i z Czech, dla których góra jest najwyższym szczytem kraju. Na szczyt wiedzie wiele szlaków.

Na Śnieżkę z Karpacza

Większość turystów zmierzających na Śnieżkę rozpoczyna swoją wędrówkę z Karpacza. Wszyscy oni muszą dotrzeć do Równi pod Śnieżką na wysokości 1400 m n.p.m. Odcinek ten najłatwiej pokonać jest wyciągiem krzesełkowym na Kopę. Tą opcję trzeba polecić osobom mniej zaprawionym w górskich wędrówkach, wybierającymi się na szczyt z dziećmi oraz tym, którzy planują odwiedzić więcej miejsc na szczytach Karkonoszy. Najpopularniejszy pieszy szlak na górę rozpoczyna się koło Świątynie Wang. Niebieski szlak prowadzi cały czas utwardzoną drogą obok schroniska Strzecha Akademicka aż do Schroniska Dom Śląski na Równi pod Śnieżką. Inny biegnący wzdłuż Białego Jaru czarny szlak również wybierany jest często przez piechurów, jednak z uwagi na zagrożenie lawinowe może być okresowo zamknięty. Kolejny biegnący z Karpacza czerwony szlak wiedzie wzdłuż potoku Łomniczka. Szlak początkowo aż do schroniska Nad Łomniczką jest płaski i przyjemny, bo po jego minięciu zmienić się strome skalne schody. Ostatni fragment żółtego szlaku biegnący obok górskiego cmentarza potrafi wycisnąć z turystów sporo potu. W okresie lawinowym szlak jest zamykany. Wszystkie te szlaki łączą się na koło schroniska Dom Śląski, z którego na położony 200 metrów wyżej szczyt Śnieżki prowadzą 2 drogi. Pierwszy to bardzo stromy czerwony szlak, który w niektórych miejscach uzbrojony jest w łańcuchy. Wspinaczka tym szlakiem bywa bardzo męcząca a do tego wymaga dobrych butów. Nie polecam jej osobom w trampkach ani innych ciżemkach, które pod Śnieżkę wjechały wyciągiem na Kopę. Wszystkie te osoby powinny wybrać łagodną drogę niebieskim szlakiem.

Śnieżka

Śnieżka – widok od zachodu na szczyt i schronisko Dom Śląski

Na Śnieżkę z Przełęczy Okraj

Na najwyższy szczyt Karkonoszy można również wybrać się z innych miejsc niż Karpacz. Najłatwiejszą z takich wędrówek po polskiej stronie gór rozpocząć można na Przełęczy Okraj, do której dojechać można samochodem. Z przełęczy na Śnieżkę prowadzą dwa szlaki: niebieski oraz nieco łatwiejszy czerwony. Czerwony szlak omija Czoło i Skalny Stół co pozwala zachować sporo sił, niestety pozbawia turystów wspaniałej panoramy ze Skalny Stół. Trudniejszy szlak warto wybrać rano w czasie dobrej pogody, kiedy Śnieżkę oświetlają promienie porannego słońca. Oba szlaki łączą się na Sowiej Przełęczy. Niedaleko od przełęczy znajduje się czeskie schronisko Jelenka, gdzie warto odpocząć i zebrać siły na najtrudniejsze podejście na Czarną Kopę. Aż 147 metrów w górę po skalnych schodach daje nieźle w kość, ale trud wspinaczki rekompensuje widok szczytu Śnieżki po wejściu na górę. Po zdobyciu Czarnej Kopy Śnieżka wydaje się być na wyciągnięcie ręki. Daje pozostaje już bardzo przyjemna wędrówka między połaciami kosodrzewiny. Całe przejście czerwonym szlakiem zajmuje 2,5 godziny, niebieskim 3 godziny.

Śnieżka - widok z Czarnej Kopy

Śnieżka – widok z Czarnej Kopy

Na Śnieżkę z Przesieki

Na Śnieżkę dojść można również z leżącej u podnóża Karkonoszy Przesieki. Pierwszy, najtrudniejszy etap wędrówki wiedzie leśną drogą do Przełęczy Karkonoskiej na wysokości 1198 m n.p.m. Na tym etapie pokonać różnica wzniesień wynosi aż 600 metrów co potrafi zmęczyć niejednego piechura (czas przejścia ok. 2 godziny). Droga jest jednak dobra (asfaltowa) a na przełęczy odpocząć można w schronisku Odrodzenie lub czeskim hotelu Špindlerova bouda. Z przełęczy do Równi pod Śnieżką prowadzi po grzbiecie Karkonoszy niemal płaski szlak. W czasie dwugodzinnej wędrówki mijamy formację skalną „Słoneczniki”. Ze szlaku widać Wielki i Mały Staw oraz schroniska Samotnia oraz Strzecha Akademicka. Drogę z przesieki jako długą i trudną polecić można aktywnym turystom i to w czasie dobrej pogody. Zimą przejście tego szlaku może się znacznie wydłużyć.

Na Śnieżkę ze Szklarskiej Poręby

Tak, da się dojść na Śnieżkę aż ze Szklarskiej Poręby. Najlepiej w takim przypadku wjechać wyciągiem na Szrenicę i dalej podążyć czerwonym szlakiem przez Śnieżne Kotły i Przełęcz Karkonoską. Jest to jednak długa wędrówka na cały dzień i zakończyć ją trzeba w Karpaczu lub w jednym ze schronisk w okolicach Śnieżki. Niestety wyprawy tej nie da się rozpocząć wcześnie rano bo wyciąg na Szrenicę nie staruje wcześniej niż o 8.00.

Śnieżka – atrakcje na szczycie

Po co właściwie iść na Śnieżkę? Oprócz tego, że jest to najwyższa góra Karkonoszy to na szczycie czeka na turystów schronisko z bufetem, kaplica św. Wawrzyńca z 1665 oraz obserwatorium meteorologiczne ze słynnymi talerzami. Jest to też wspaniały punkt widokowy, z którego widać szczyty Karkonoszy, Kotlinę Jeleniogórską oraz kawał Dolnego Śląska. Jak dowiedzą się wszyscy, którzy w pocie czoła wdrapali się na jej szczyt, na Śnieżkę można od strony czeskiej wjechać wyciągiem :)

Na szczycie Śnieżki

Na szczycie Śnieżki w Karkonoszach

Tagi: , , , ,