Rowerem przez Góry IzerskieGóry Izerskie są miejscem, które idealnie nadaje się na górskie wycieczki rowerowe. W Izerach spotkać można trasy o różnym stopniu trudności i mimo, że są to jednak góry to wyznaczyć można trasy nawet dla rodzin z małymi dziećmi.

Gdzie wystartować na wycieczkę rowerową po Górach Izerskich?

Zasada dobory początku wycieczki jest prosta – im mniej chcemy napedałować się pod górę tym wyżej musimy zacząć. Najłatwiejszym punktem będzie zatem Polana Jakuszycka. To właśnie w Jakuszycach (Przełęcz Szklarska – 886 m.n.p.m), przebiega granica między Karkonoszami na wschodzie i Górami Izerskimi na zachodzie. Stąd prowadzi kilka dróg do Schroniska Orle (droga asfaltowa) i Rozdroża pod Cichą Równiną. Jest to obszar położony w górach jednak względnie płaski i nadający się rodzinną przejażdżkę. Z Orla można pojechać wzdłuż rzeki Izery na Halę Izerską, gdzie na turystów czeka Chatka Górzystów, ze słynnymi naleśnikami. Na Hali Izerskiej warto zaplanować dłuższą przerwę gdyż jest to jedno z najbardziej urokliwych miejsc w Izerach.
Hala Izerska
Innym miejscem na rozpoczęcie rowerowej wycieczki w Góry Izerskie bez stromego podjazdu jest Rozdroże Izerskie, z którego prowadzi żółty szlak na zachód. Na początku czeka rowerzystów długi, ale łagodny podjazd drogą szutrową. Potem zjechać można na Halę Izerską, Polanę Izerską lub w kierunku Rozdroża pod Cichą Równiną.

Wycieczki rowerowe ze Świeradowa Zdroju

Świeradów Zdrój położony jest dosyć nisko dlatego każdą wycieczkę rowerową w góry rozpocząć trzeba od stromego podjazdu. Najtrudniejszy podjazd czeka na rowerzystów wybierających asfaltową drogę zaczynającą się obok Domu Zdrojowego (ul. Piłsudskiego, potem Graniczna). Droga ta prowadzi na najpopularniejszy szczyt Gór Izerskich – Stóg Izerski. Najbardziej stromy, pierwszy fragment podjazdu można ominąć kierując się ze Świeradowa drogą w kierunku Szklarskiej Poręby i skręcając w prawo w drogę asfaltową tuz obok tablicy kończącej teren zabudowany. Obie drogi – stroma i mniej stroma łączą się na skrzyżowaniu, z którego można pojechać dalej na Stóg Izerski bądź skręcić w lewo na Polanę Izerską – także drogą asfaltową.
Góry Izerskie
Ze Świeradowa można wyruszyć również na niższy, Grzbiet Kamienicki. Pierwszy ze stromych podjazdów rozpoczyna się koło starej stacji Kolejowej, drugi odchodzi od drogi do Szklarskiej Poręby ok. 500 metrów za tablicą oznaczającą koniec terenu zabudowanego. Obie trasy po Grzbiecie Kamienickim zakończyć można na Rozdrożu Izerskim lub w jednej z wiosek przedgórza.

Czeska strona Gór Izerskich

Znacznie więcej rowerzystów spotkać można po czeskiej stronie gór. Jest tam też dużo dobrych tras rowerowych i ciekawych miejsc. Granicę z Czechami przekroczyć można w Czerniawie Zdroju, Jakuszycach oraz koło Orla, na Polanie Jakuszyckiej i na szczycie Smreka (koło Stogu Izerskiego). Po czeskiej stronie warto zobaczyć Jizerkę – górską wioskę oraz punkt widokowy Klinowy Vrch. Obie atrakcje położone są bardzo blisko granicy.

Tagi: , , , , ,