Szlaki turystyczne Gór SowichGóry Sowie to niewielki pasmo górskie w Sudetach, jest ono jednak często odwiedzane przez turystów z dwóch powodów. Pierwszy to bliska odległość od większych miast – Wałbrzycha, Świdnicy a przede wszystkim Wrocławia. Drugi to liczne atrakcje związane głównie z obiektami wojskowymi z różnych wojen.

Wielka Sowa

Najwyższy szczyt Gór Sowich to Wielka Sowa, która wznosi się na wysokość 1015 m n.p.m. Na jej szycie stoi kamienna wieża widokowa zbudowana w 1906 roku. Na Wielką Sowę prowadzi wiele szlaków turystycznych. Najkrótsze droga na szczyt wiodą z Przełęczy Walimskiej (2,1 km) lub z Przełęczy Sokolej (2,8 km) gdzie znajdują się parkingi. Wybierając drogę z Przełęczy Sokolej mija się po drodze 2 schroniska: „Orzeł” oraz „Sowa”. Sprzed Schroniska PTTK Orzeł rozpościera się fajny widok na Sudety. W pogodne dni dobrze widać szczyty Karkonoszy, z górującą nad nimi Śnieżką.

Wieża widokowa na Wielkiej Sowie

Wieża widokowa na Wielkiej Sowie w Górach Sowich


Innym popularnym punktem wypadowym na Wielką Sowę jest Przełęcz Jugowska. Mimo, że do szczytu jest aż 4,6 km to jednak jest to najwyżej położone miejsce, do którego można dojechać samochodem. Czerwony szlak z przełęczy jest bardzo przyjemny i nie ma po drodze stromych podejść. Turyści, którzy już nie raz byli na Wielkiej Sowie mogą w tej części gór wybrać zielony szlak z Koziego Siodła do Lisich Skał.

Kalenica – wieża widokowa

Przełęcz Jugowska to również dobry punkt wypadowy na wieżę widokową na Kalenicy – jest to jedno z najpopularniejszych miejsc na szczytach Gór Sowich. Podejście jest miejscami dość strome, ale w tej części gór jest już zdecydowanie mniej tłoczno. Ze szczytu metalowej wieży dobrze widać zalesione grzbiety gór, dużą część Sudetów, Masyw Ślęży a w dobre dni widać też oddaloną o ok. 7,5 km wieżę widokową na Wielkiej Sowie. W okolicach Kalenicy znajdują się też Dzikie Skały, po których zawsze chętnie wspinają się dzieci (są to małe skałki).

Góry Sowie

Góry Sowie – szlak na Kalenicę

Twierdza Srebrnogórska

Dalej na południowy wschód znajduje się Przełęcz Woliborska skąd można wybrać się na wspomnianą już Kalenicę (4,3 km) oraz w kierunku Twierdzy Srebrnogórskiej (10,5 km). Trasę tą można pokonać szlakiem czerwonym, który biegnie szczytami oraz niebieskim, który omija szczyty i jest nieco łatwiejszy. Warto go też polecić podczas silniejszego wiatru.

Przełęcz Srebrnogorska

Przełęcz i Twierdza Srebrnogorska


Przejście głównego grzbietu Gór Sowich z Przełęczy Sokolej do Przełęczy Srebrnogórskiej czerwonym szlakiem (25,5 km) zajmuje ok. 8 godzin. Niestety najciekawsze szlaki nie dają możliwości zaplanowania fajnej pętli i wybierając się w jakieś miejsce w Górach Sowich wracać trzeba tym samym szlakiem. Góry Sowie to jednak dobry wybór na krótkie kilkugodzinne marsze na mieszkańców Wrocławia. Dojazd jest jest szybki, a niemal przy każdej przełęczy znajduje się parking.

Tagi: , , , , , , ,