Atrakcje turystyczne GdańskaGdańska to obok Krakowa i Warszawy najczęściej odwiedzane polskie miasto. Dzieje się tak za sprawą nie tylko wielkości miasta i jago znaczenia gospodarczego, ale również z powodu licznych atrakcji turystycznych, które czekają na turystów. Ponad 1000 letnia historia miasta przyczyniła się do powstania licznych zabytków, które to właśnie są magnesem na zagranicznych turystów. Poznaj atrakcje turystyczne Gdańska:

Żuraw Gdański

Żuraw Gdański to obok Fontanny Neptuna (znana głównie z TV Gdańsk) najlepiej rozpoznawany obiekt miasta. Żuraw powstał w wieku XIV, ale jego obecny kształt pochodzi z wieków późniejszych. Żuraw zbudowano do załadunku statków cumujących przy nabrzeżu Motławy. Był on też częścią umocnień miejskich. Drewniana konstrukcja żurawia powstała na murowanych basztach Bramy Szerokiej. Dziś Żuraw Gdański jest filią Centralnego Muzeum Morskiego i można w nim zobaczyć historię gdańskiego portu.
Atrakcje turystyczne Gdańska

Sołdek – statek muzeum

Naprzeciw Żurawia Gdańskiego, po drugiej stronie rzeki Motławy przycumowany jest Sołdek – statek wybudowany w porcie Gdańskim po II wojnie światowej. Statek nazwano od nazwiska przodownika pracy – Stanisława Sołdka. Jednostka używana była to transportu materiałów drobnicowych w obrębie morza Bałtyckiego. Obecnie turyści mogą zwiedzać statek poznając od środka służbę na tego typu jednostkach.

Westerplatte

Westerplatte to miejsce, w którym rozpoczęła się II wojna światowa. To właśnie tu polski garnizon wojskowy bohatersko bronił się przed atakami hitlerowców i ostrzałem z pancernika Schleswig-Holstein. Polscy żołnierze po 7 dniach skapitulowali, ale ich walka stała się symbolem żołnierskiego bohaterstwa. Dziś na Westerplatte stoi wysoki na 23 metry Pomnik Obrońców Wybrzeża a pod nim znajduje się Wartownia nr 1, w której zgromadzono pamiątki z okresu walk o Westerplatte.
Westerplatte

Główne Miasto

Najbardziej znaną częścią Gdańska nie jest stare miasto, jak to zazwyczaj bywa w innych metropoliach, ale Główne Miasto. To właśnie na terenie Głównego Miasta znajdują się najbardziej znane zabytki takie jak Ratusz, Żuraw Gdańskie, monumentalna Bazylika Mariacka, bramy obronne, baszty i bogato zdobione kamienice. Jednym z najciekawszych budynków Głównego miasta jest Wielka Zbrojownia pochodząca z początków XVII wieku.

Latarnia Morska Gdańsk Nowy Port

U wejścia do Gdańskiego portu znajduje się się jedna z polskich latarni (druga znajduje się w Nowym Porcie). Obiekt położony na przeciw Westerplatte jest udostępniony do zwiedzania. Jak każda latarnia cieszy się w sezonie letnim dużym zainteresowanie wczasowiczów.

Tramwaje wodne

Tramwaje wodne to także swoista atrakcja turystyczna Gdańska. W wiele miejsc z centrum miasta dotrzeć można drogą wodną. Z centrum miasta odchodzą regularne kursy na Westerplatte, do Gdyni, Sopotu a nawet na półwysep Helski.

Tagi: , , , , , ,