Programista php WrocławTej jesieni (2013) szukałem pracy pod hasłem Programista PHP Wrocław. Poszukiwania prowadziłem w popularnych serwisach z ofertami pracy i na koniec postanowiłem, aby wszystkie te moje godziny stracone na liczne rozmowy rekrutacyjne nie poszły na marne. Piszę wiec ten post bo jak wiadomo każdy napisany post coś zarabia (w przeciwieństwie do bezsensownego siedzenia na portalach społecznościowych, które to nabija kasę właścicielom tych portali).
Zapraszam zatem do przeczytania jak wygląda rekrutacja na programistę PHP.

Programista PHP w LG Display

Najszybciej (już po kilku dniach) na moją aplikację odpowiedziało LG Display (Biskupice Podgórne). Pierwszy etap to rozmowa ze specjalistą HR. Po przybyciu pod bramę zakładu ochrona dzwoni po HRowca, który to wprowadza aplikującego na teren zakładu. Czasem trzeba na niego trochę poczekać więc w okresie jesienno zimowym warto zaopatrzyć się w ciepłe kalesony. Sama rozmowa rozpoczyna się od sprawdzenia czy kandydat poczytał coś o firmie (historia, znaczenie logo, itd). Informacje na stronie LG nie wystarczają na odpowiedzenie na wszystkie pytania – warto wzbogacić wiedzę o firmie o dane z Wikipedii. Część rozmowy prowadzona jest po angielsku żeby sprawdzić czy kandydat dogada się w tym języku. Drugi etap to rozmowa (po polsku) 2 osobami z działu informatyki. Ta rozmowa nie klei się już tak dobrze jak z HRowcem. Jest taka dosyć sucha i sztywna, ale oczywiście bardzo kulturalna. Mi jako gadule lepiej szło z HRowcem, no ale to już indywidualne preferencje. O wynikach rekrutacji powiadamia HRowiec w mailu. Poziom rekrutacji trzeba ocenić dobrze.

Programista PHP w Ten Square Games

Poszukiwania programisty PHP bardzo nowocześnie prowadzi wrocławska Ten Square Games. Pierwszy etap rekrutacji to zadanie, które trzeba rozwiązać w 30 minut i stworzony kod przesłać mailem. Moje zadanie dotyczyło tablic wielowymiarowych. Kolejny etap tej zdalnej rekrutacji to rozmowa via Skype (bez kamery). Ten etap rozpoczyna się od rozmowy na temat firmy, potem coś o samym stanowisku a na koniec wspólne z rekrutującym programowanie online. Mimo, że rozmowa jest zdalna to jednak tego typu programowanie jest dosyć stresujące. Dla firmy duży „innowacyjny” plus za rekrutację online.

Junior Developer w Acturis

Firma Acturis i pracująca na jej zlecenie Begrman Engineering zaaplikowały mi najdłuższy i najbardziej wyczerpujący proces rekrutacyjny w jakim dane był mi brać udział. Pierwszy etap to rozmowa telefoniczna po angielsku. Rozmowę prowadzi polka, która stara się mówić wyraźnie więc etap ten jest dosyć prosty. Kolejny etap to dwustronicowy test matematyczno logiczny. Wszystkie zadania są również po angielsku, ale to nie język jest ich największym problemem. Okazało się, że najwięcej czasu traci się na dzielenie bez kalkulatora. Warto przypomnieć sobie jak się to robi na karteczce (także także dzielenie do kilku miejsc po przecinku). Po zaliczeniu tego etapu trafia się na 4 godzinne testy już do Acturis (programiści C# na 8 godzinne!). Tam rozwiązuje się rozszerzoną wersję wcześniejszego testu, gdzie dołożono kilka zadań logicznych, w których trzeba wykazać się już poważną znajomością języka angielskiego. Na deser dorzucają kolejny test – tym razem językowy (angielski). Kolejny etap prowadzi już szef polskiego oddziału Acturis (tak się przedstawił o ile dobrze pamiętam). Na początek trzeba rozwiązać zadania, w których poległo się wcześniej w teście. Potem trzeba rozwiązać kilka zadań tekstowych (napisać równania i je rozwiązać) i zaczyna się programowanie na kartce – czyli pisanie pseudokodu. Zadań jest kilka, niektóre podchwytliwe więc mimo zmęczenia (minęły już ze 3 godziny) trzeba być uważnym. No i tak mija 4-5 godzin testów. W tm momencie kandydaci na Junior Developerów idą do domu, a kandydaci na programistów C# do komputerów na kolejne 4 godzinki. Kolejny etap to ponoć rozmowa online i rozwiązywanie zadań z przedstawicielami Acturis z Londynu (Anglia).

Programista PHP Flightbox

Rozmowa w firmie bardzo sympatyczna. Po krótkiej rozmowie kandydat otrzymuje test, który ma zadania rożnej trudności. Od prostych zapytań SQL zawierających INNER JOIN po klasy na kilka stron A4. Dosyć ciekawym zadaniem było uproszczenie fragmentu kodu z celowo bardzo zagmatwanymi warunkami IF. Niby proste, ale tylko pozornie. Cały test oczywiście po angielsku.

Programista PHP Wrocław – podsumowanie

Rozmów było jeszcze kilka, ale niczym szczególnym się nie wyróżniły. Trzeba przyznać, że rekrutacje prowadzone bardzo fajnie i z kulturą. Z ciekawostek, które mnie zaskoczyły to nie spotkałem żadnych osób ubranych w garnitur. Wszyscy ubrani całkiem normalnie, codziennie. Do tej pory widziałem (co prawda z drugiej strony) rekrutacje na handlowców gdzie strój rekrutujących i rekrutowanych był dużo bardziej oficjalny. Na minus zaliczyć muszę dużą koncentrację firm wokół wrocławskiego rynku, gdzie niestety ciężko jest dojechać i jeszcze gorzej zaparkować.

Tagi: , , , ,