Atrakcje turystyczne KrakowaKraków to niewątpliwie najbardziej turystyczne miasto w Polsce. To właśnie do Krakowa przybywają turyści z całego świata. Największe atrakcje turystyczne Krakowa to Zamek królewski na Wawelu i krakowski rynek z Kościołem Mariackim o charakterystycznych dwóch różnych wieżyczkach. To właśnie z jednej z nich grany jest codziennie najlepiej znany w kraju hejnał. Największą atrakcją dla dzieci jest niewątpliwie Smok Wawelski, który zieje ogniem u podnóża wawelskiego wzgórza.

Zamek królewski na Wawelu

Na wawelskim wzgórzu, otoczony wodami Wisły stoi największy polski zamek a zarazem najważniejszy zabytek przyciągający rzesze turystów. Zamek królewski na Wawelu, którego historia sięga X wieku to potężna i bardzo dobrze zachowana budowla. Dziedziniec zamku słynie z krużganków. Jednym z najważniejszych obiektów powstałych w obrębie murów zamku jest Katedra na Wawelu. To w tej niezwykłej świątyni koronowano wielu królów polskich a w jej podziemiach znajdują się ich groby, jak również groby innych wielkich Polaków. To właśnie w Katedrze na Wawelu bije w ważnych dla narodu chwilach Dzwon Zygmunta. Najbardziej pożądanymi miejscami na Wawelu są skarbiec i krypty. Aby się do nich dostać trzeba dużo wcześniej zarezerwować sobie bilety. Oprócz wspaniałych obiektów pod murami zamku „mieszka” Smok Wawelski, ziejący z paszczy ogniem. To w właśnie przy nim robią sobie fotografie wszyscy młodzi ludzie.
Wawel - zamek królewski

Rynek Główny w Krakowie

Krakowski rynek to obok Wawelu najczęściej odwiedzane miejsce Krakowa. Najważniejszą i centralną atrakcją turystyczną placu są Sukiennice, gdzie obecnie zamiast sukna sprzedawane są pamiątki. Równie ważną atrakcją jest Kościół Mariacki, którego początki sięgają XIII wieku. To właśnie w tym kościele zobaczyć można słynny ołtarz Wita Stwosza, o którym uczą się nawet dzieci w szkole. Na Rynku Głównym w Krakowie znajduje się jeszcze jeden kościół – starszy od Mariackiego – romański kościół św. Wojciecha z początków chrześcijaństwa w Polsce. Krakowski rynek należy do największych w Polsce a jedną z jego charakterystycznych atrakcji są przejażdżki bryczkami. Kraków słynie też z pysznych i chrupiących obwarzanków.
Kościół Mariacki w Krakowie

Stare miasto w Krakowie

Atrakcje turystyczne Krakowa nie kończą się na Wawelu i rynku. Obie te atrakcje znajdują się na starym mieście, gdzie każda ulica ma coś ciekawego do zaproponowania turystom nie tylko z Polski. Osią starego miasta w Krakowie jest tzw. Droga Królewska, która wiedzie od Barbakanu i Bramy Floriańskie przez rynek aż do zamku. Po drodze oprócz wskazanych już atrakcji zobaczyć można słynną ulicę Floriańską, kościół św. Piotra i Pawła czy Pałac Wielopolskich.

Krakowski Kazimierz

Krakowski Kazimierz to stara żydowska dzielnica Krakowa, która do XIX wieku była samodzielnym miastem położonym na południe od Wawelu. Kazimierz to stara dzielnica, w której warto zobaczyć liczne synagogi a także kościoły z najsłynniejszym Klasztorem Paulinów na Skałce. Do największych atrakcji turystycznych Krakowskiego Kazimierza zaliczają się również ratusz i żydowski cmentarz. Turyści odwiedzają jednak Kazimierz ze względu na jego niepowtarzalny klimat.

Inne atrakcje Krakowa

Kraków to nie tylko Zabytki Starego Miasta i Kazimierza. W Krakowie zwiedzić można również liczne muzea, budynki uniwersytetu, kopce i kościoły. Na pewno warto poświęcić kilka dni na pobieżne zobaczenie największych zabytków. Aby zobaczyć wszystkie trzeba by poświęcić całe wakacje.

Tagi: , , , , , , ,