Atrakcje turystyczne Krakowaprywatna biblioteka
Wszystkie realizacje meblowe, które dla Państwa wykonujemy, zawsze zostają przez nas dostosowane do wymogów konkretnego miejsca Zadzwoń  Tel  797 026 505
bestlibrary.eu

Kraków to niewątpliwie najbardziej turystyczne miasto w Polsce. To właśnie do Krakowa przybywają turyści z całego świata. Największe atrakcje turystyczne Krakowa to Zamek królewski na Wawelu i krakowski rynek z Kościołem Mariackim o charakterystycznych dwóch różnych wieżyczkach. To właśnie z jednej z nich grany jest codziennie najlepiej znany w kraju hejnał. Największą atrakcją dla dzieci jest niewątpliwie Smok Wawelski, który zieje ogniem u podnóża wawelskiego wzgórza.

Zamek królewski na Wawelu

Na wawelskim wzgórzu, otoczony wodami Wisły stoi największy polski zamek a zarazem najważniejszy zabytek przyciągający rzesze turystów. Zamek królewski na Wawelu, którego historia sięga X wieku to potężna i bardzo dobrze zachowana budowla. Dziedziniec zamku słynie z krużganków. Jednym z najważniejszych obiektów powstałych w obrębie murów zamku jest Katedra na Wawelu. To w tej niezwykłej świątyni koronowano wielu królów polskich a w jej podziemiach znajdują się ich groby, jak również groby innych wielkich Polaków. To właśnie w Katedrze na Wawelu bije w ważnych dla narodu chwilach Dzwon Zygmunta. Najbardziej pożądanymi miejscami na Wawelu są skarbiec i krypty. Aby się do nich dostać trzeba dużo wcześniej zarezerwować sobie bilety. Oprócz wspaniałych obiektów pod murami zamku „mieszka” Smok Wawelski, ziejący z paszczy ogniem. To w właśnie przy nim robią sobie fotografie wszyscy młodzi ludzie.
Wawel - zamek królewski

Rynek Główny w Krakowie

Krakowski rynek to obok Wawelu najczęściej odwiedzane miejsce Krakowa. Najważniejszą i centralną atrakcją turystyczną placu są Sukiennice, gdzie obecnie zamiast sukna sprzedawane są pamiątki. Równie ważną atrakcją jest Kościół Mariacki, którego początki sięgają XIII wieku. To właśnie w tym kościele zobaczyć można słynny ołtarz Wita Stwosza, o którym uczą się nawet dzieci w szkole. Na Rynku Głównym w Krakowie znajduje się jeszcze jeden kościół – starszy od Mariackiego – romański kościół św. Wojciecha z początków chrześcijaństwa w Polsce. Krakowski rynek należy do największych w Polsce a jedną z jego charakterystycznych atrakcji są przejażdżki bryczkami. Kraków słynie też z pysznych i chrupiących obwarzanków.
Kościół Mariacki w Krakowie

Stare miasto w Krakowie

Atrakcje turystyczne Krakowa nie kończą się na Wawelu i rynku. Obie te atrakcje znajdują się na starym mieście, gdzie każda ulica ma coś ciekawego do zaproponowania turystom nie tylko z Polski. Osią starego miasta w Krakowie jest tzw. Droga Królewska, która wiedzie od Barbakanu i Bramy Floriańskie przez rynek aż do zamku. Po drodze oprócz wskazanych już atrakcji zobaczyć można słynną ulicę Floriańską, kościół św. Piotra i Pawła czy Pałac Wielopolskich.

Krakowski Kazimierz

Krakowski Kazimierz to stara żydowska dzielnica Krakowa, która do XIX wieku była samodzielnym miastem położonym na południe od Wawelu. Kazimierz to stara dzielnica, w której warto zobaczyć liczne synagogi a także kościoły z najsłynniejszym Klasztorem Paulinów na Skałce. Do największych atrakcji turystycznych Krakowskiego Kazimierza zaliczają się również ratusz i żydowski cmentarz. Turyści odwiedzają jednak Kazimierz ze względu na jego niepowtarzalny klimat.

Inne atrakcje Krakowa

Kraków to nie tylko Zabytki Starego Miasta i Kazimierza. W Krakowie zwiedzić można również liczne muzea, budynki uniwersytetu, kopce i kościoły. Na pewno warto poświęcić kilka dni na pobieżne zobaczenie największych zabytków. Aby zobaczyć wszystkie trzeba by poświęcić całe wakacje.

Tagi: , , , , , , ,