Wieże widokowe w CzechachWieże widokowe w Czechach spotkać można na szczytach wielu gór i to nie koniecznie tych najwyższych. Czesi z natury są zapalonymi turystami i lubią przemierzać swój własny kraj. Turyści spotkać mogą na szlakach wiele udogodnień, tablic informacyjnych, schronisk i oczywiście wież widokowych.

Wieże te łatwo zauważyć podróżując po czeskich drogach. Nie dość, że są charakterystycznym elementem krajobrazu to jeszcze dojazd do nich oznaczony jest brązowymi tablicami. W długiej podróży warto zrobić sobie krótką (czasem dłuższą) przerwę i zdobyć jedną z nich. Wejście na górskie wieże widokowe w Czechach jest zazwyczaj darmowe. Niektóre wieże jak bardzo ciekawy obiekt zbudowany nad miejscowością Cervena Voda czynne są tylko w godzinach pracy obsługi.
Wieża widokowa
Jedna z wież położonych na niewielkim wzniesieniu znajduje się nad miejscowością Brezova nad Svitavou. Z centrum miasteczka do wieży widokowej wiedzie dobrze oznaczony szlak a po drodze znajduje się darmowy park linowy, który jest chyba większą atrakcją od samej wieży, z której nie widać nic szczególnie ciekawego.
Wieża widokowa - Czechy
Już na polsko-czeskiej granicy spotkać można kilka ciekawych obiektów. Jedną z takich wież jest Wieża widokowa na Biskupiej Kopie w Górach Opawskich. Murowana wieża zbudowana została w 1898 roku. Inna bardzo okazała wieża znajdowała się na Śnieżniku – ta jednak nie przetrwała do naszych czasów. Także obecnie budowane są wieże widokowe na granicy z Czechami. Wysoka, drewniana konstrukcja stoi od 2010 roku na granicznym Trójmorskim Wierchu przez Czechów nazywanym Klepáčem.

Tradycja budowy wież widokowych w Sudetach sięga XIX wieku i po okresie komunizmu, kiedy to wiele wież popadło w ruinę wieże widokowe w Czechach jak i w Polsce przeżywają swój renesans. Nic dziwnego, przyciągają one turystów i skłaniają do wejścia na szczyty, które bez nich mogły by popaść w zapomnienie.

Tagi: , ,