Morawski KrasBędąc w okolicach czeskiego Brna warto wybrać się na wycieczkę i zobaczyć Morawski Kras. Ten położony na północ od Brna krasowy obszar pełen jest jaskiń i wąwozów, przez które poprowadzono liczne szlaki turystyczne. Spośród setek jaskiń dla turystów udostępniono najciekawsze: Jaskinia Punkevni, Jaskinia Vypustek, Jaskinia Katařinská, Jaskinia Balcarka oraz Jaskinie Sloupsko-šošůvské. Oprócz samych jaskiń najbardziej znanym obiektem Morawskiego Krasu jest przepaść Macocha.

Przepaść Macocha

Najczęściej odwiedzaną częścią Morawskiego Krasu jest przepaść Macocha i przyległa do niej Jaskinia Punkevni. Przepaść Macocha to głęboki na 138 metrów lej kasowy – największy w tej części Europy. Na szczycie przepaści znajduje się tzw. górny mostek, z którego można zajrzeć wgłąb przepaści. Nieco niżej znajduje się tzw. dolny mostek, z którego lepiej wdać dno Macochy i przepływającą przez nią podziemną rzekę. Jeszcze jeden punkt widokowy (chyba najlepszy) znajduje się niemal na samym dnie przepaści. Aby do niego dotrzeć trzeba udać się zwiedzanie jaskini.

Jaskinia Punkevni

Jaskinię Punkevni zwiedza się z przewodnikiem. Dodatkowo wykupić można rejs łodzią po podziemnej rzece Punkva (warto!). Zwiedzając przechodzi się przez kilka podziemnych sal o bardzo ciekawej szacie naciekowej. Na końcu podziemnego korytarza wychodzi się na wspomnianą platformę widokową na dnia przepaści Macocha.

Fotografowanie w Jaskini

Aby mieć możliwość robienia zdjęć wykupić trzeba dodatkowy bilet za 40 koron – oplata taka obowiązuje we wszystkich jaskiniach Morawskiego Krasu. Z takim biletem spokojnie można cykać fotki nawet ze statywem. Czasu na fotografowanie jest dużo bo przewodnik dość dużo opowiada, niestety po czesku. Co prawda przy kasie dostaje się kartkę z polską wersją językową, ale jak się robi zdjęcia to nie ma czasu czytać.
Jaskinia Punkevni

Rejs podziemną rzeką

Ostatnim etapem zwiedzania jaskini jest rejs łodzią po podziemnej rzece. W czasie rejsu wychodzi się jeszcze z łodzi na obejrzenie kolejnych podziemnych „katedr”. Z uwagi na zmiany poziomu wody w Punkvi trasa zwiedzania bywa zmieniana.

Morawski Kras – szlaki turystyczne

Aby zwiedzić rejon Macochy i Jaskini Punkevni można dojechać do hotelu Skalny Mlyn, gdzie znajduje się parking (50 koron za samochód osobowy). Dojazd jest dość dobrze oznaczony więc nie powinno być większych problemów z dojazdem. Ze Skalnego Mlyna do jaskini jest ok. 2 km. Trasę tę można pokonać na piechotę lub kolejką turystyczną. Po zwiedzeniu jaskini na górę przepaści Macochy można udać się wyciągiem lub szlakiem. Przy górnym mostku znajduje się schronisko/restauracja gdzie można skosztować czeskiej kuchni. Do Skalnego Mlyna wrócić można tą samą drogą lub zółtym szlakiem. Szlak ten jest dosyć nudny – cały czas wiedzie przez las i mało z niego widać, ale jest to najkrótsza droga powrotu.

Jaskinia Katarinska

Zaledwie kilka minut drogi od Skalnego Mlyna znajduje się kolejna jaskinia Morawskiego Krasu – Jaskinia Katařinská, w której zobaczyć można największą w całych Czechach katedrę (97x44x20 metrów) i ładne stalagnaty o nazwie „Bambusowy Las”.

Morawskie Vinoteki

Wracając z Morawskiego Krasu do Polski warto odwiedzić jedną z licznych w tym rejonie „vinotek”. W sklepie z winami lanymi z beczki nabyć można morawskie wina w bardzo dobrych cenach.

Morawski Kras – dojazd

Aby zwiedzić Morawski Kras trzeba wiedzieć jak dojechać do Skalnego Mlyna. Jadąc drogą 43 z Brna w kierunku Svitavy trzeba skręcić na rondzie w miejscowości Lipuvka na wschód. Następnie jechać tą drogą aż wjedzie się do miasta Blansko. Tam za wiaduktem jest dobrze oznaczony skręt w prawo. Potem jeszcze trzeba uważać aby nie minąć zjazdu do Skalnego Mlyna – główna droga skręca w prawo a na parking jedzie się wąską drogą na wprost. Jadać trasą z Kłodzka przez Międzylesie i Svitavy nie trzeba wykupywać winiety (stan na 2013). Więcej informacji na stronie „Płatne drogi w Czechach„.

Tagi: , , , , , , , , ,