Płatne drogi w CzechachCzesi pobierają opłaty za przejazdy niektórymi odcinkami autostrad i dróg ekspresowych. W zasadzie wszystkie autostrady i drogi ekspresowe są płatne poza odcinkami oznaczonymi specjalnym znakiem „bez poplatku”.
Sposób zapłaty za płatne drogi w Czechach odbywa się za pomocą systemu winiet czasowych. Na zakupionej winiecie należy wpisać numer rejestracyjny i nakleić jej część na szybę samochodu. Mandat za brak winiety wynosi 5000 koron przy płatności u policjanta.

Mimo, że płatne drogi w Czechach nie należą do najdroższych w Europie to i tak przed wyjazdem warto sprawdzić czy będziemy zmuszeni zakupić jedną z winiet. Zawsze najlepiej sprawdzić aktualną mapę płatnych dróg na stronie http://www.mdcr.cz (strona posiada angielską wersję językową).

Płatne drogi w Czechach mapa

Najtrudniej bez konieczności zakupu winiety dojechać będzie do Pragi. Z kolei trasę Wrocław – Brno z powodzeniem pokonamy jadąc prosto na południe przez Boboszów i Svitavy, po czeskiej stronie jadąc niemal cały czas drogą numer 43 (jest tylko fragment drogi nr 11). Wjazd do samego Brna od północy poprowadzony jest wprawdzie drogą ekspresową, ale jest ona oznaczona zbawiennym znakiem „bez poplatku”. Aby bez winiety dojechać dalej na południe do Wiednia wystarczy za Brnem ominąć krótki odcinek drogi R52.

Bez poplatku - znak drogowy

Dla kierowców podróżujących po płatnych odcinkach dróg dostępne są winiety 10-dniowe, miesięczne oraz roczne. Pamiętaj, płatne drogi w Czechach można ominąć!

Tagi: , , , ,